W styczniu obchodzimy Międzynarodowy Dzień Przytulania. Dlatego warto się zastanowić, jak przytulanie wpływa na rozwój i edukację dziecka, a następnie tulić je bez końca!
Przytulanie to nie tylko wyrażanie uczuć, ale też świetny sposób na obniżanie stresu i kontrolę emocji. Odpowiedni kontakt fizyczny to ważny aspekt wychowania dziecka, bo pozwala zaspokoić jego potrzebę bezpieczeństwa psychicznego, a tym samym jego prawidłowy rozwój psychiczno-emocjonalny.
Przytulanie jest szczególnie ważne w najmłodszych latach. Brak dotyku i tzw. głasków wywołuje obniżenie nastroju, zaburzenia emocjonalne i tzw. chorobę sierocą. Pamiętajmy jednak, że przytulanie bardzo pozytywnie wpływa na osoby w każdym wieku!
Podczas przytulania w naszym mózgu i ciele zachodzi szereg pozytywnych reakcji. Harmonizuje się rytm serca, normuje ciśnienie krwi i zmniejsza napięcie mięśniowe. Zwiększa się z kolei wydzielanie dopaminy, serotoniny i endorfin (co reguluje i poprawia stan emocjonalny), a także oksytocyny, która jest neurohormonem odpowiedzialnym między innymi za poczucie zaufania i przywiązanie. Przytulanie w odwrotny sposób działa na poziom kortyzolu (hormonu stresu), który wyraźnie się obniża.
Dla sukcesu procesu edukacji niezbędne jest zaspokojenie podstawowych potrzeb dziecka. Zgodnie z piramidą potrzeb Maslowa, potrzeba poznawcza/wiedzy jest na szczycie tej piramidy.
By dziecko psychicznie rozwijało się prawidłowo i było gotowe na wyzwania, jakie na niego czekają w szkole, musi mieć zaspokojone potrzeby niższego rzędu, w tym także potrzebę bezpieczeństwa, miłości i przynależności. Deficyt w realizacji tych potrzeb wypiera bowiem potrzeby poznawcze i wpływa negatywnie na zachowanie.
Dziecko, które nie czuje się kochane, nie jest przytulane, nie będzie w stanie uczyć się w tym samym tempie, co jego rówieśnicy.
Warto częściej niż zwykle wspierać poczucie akceptacji u dziecka (także przez przytulanie) szczególnie wtedy, kiedy ma ono problemy w szkole, a nie tylko jako wyraz pochwały w przypadku otrzymania dobrej oceny.
źródło: librus.pl
0Komentarze
Serwis Przedszkole Mały Europejczyk nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Ten wpis nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!