
Wydają się całkiem zwyczajnymi zwierzętami wiejskimi. Dają nam jajka i pożywny rosół. Ale czy wiecie, że te popularne ptaki mają niezwykłe zdolności komunikacyjne? A to jeszcze nie wszystko. Właśnie wszystkie tajemnice kur, kurczaków i kogutów poznawały dzieci ze Żłobka, Przedszkola i Zerówki Mały Europejczyk w Elblągu. To była niesamowita, żywa lekcja przyrody w naszej placówce.
Dzieci ze Żłobka, Przedszkola i Zerówki Mały Europejczyk w Elblągu tym tygodniu poznają tematykę wsi, zwierząt gospodarskich oraz produktów spożywczych, które człowiek pozyskuje hodując zwierzęta. Można powiedzieć, że nasz budynek zmienił się w prawdziwą farmę!
Wielozmysłowe zajęcia pozwalają poznać temat dogłębnie aby na dłużej pozostał w małych główkach
Matematyka w postaci zabawy to przeliczanie jajek. Ćwiczyliśmy również motorykę dużą wykonując skoki na dwóch nogach. Poznaliśmy etapy powstawania jajek i na zakończenie zajęć wykonaliśmy nasze przypominajki czyli coś, co maluszki mogą zabrać do domku aby łatwiej było im opowiedzieć rodzicom co się działo w przedszkolu.
Odwiedziły nas również żywe kurki i dowiedzieliśmy się wielu ciekawych informacji a także doświadczyć na żywo tego, czego uczyliśmy się na zajęciach dydaktycznych.
Trudno zliczyć, ile i jakie zwierzęta odwiedzały już budynek Żłobka, Przedszkola i Klasy Zerowej Mały Europejczyk w Elblągu. Były na pewno u nas owce, sowy, kozy, psy, koty, najróżniejsze, egzotyczne płazy, gady i robaki. Teraz zaś odwiedziły nas…kury, i to za sprawą naszej Pani Dyrektor Wiolety Stępczyńskiej.
Kury do naszego budynku żłobka, przedszkola i klasy zerowej Mały Europejczyk w Elblągu przywiozła Pani Dyrektor tej placówki, Wioleta Stępczyńska. Ponieważ te zwierzęta hoduje przy swoim domu.
W sumie nas to wcale nie dziwi, ponieważ nasza Pani Dyrektor, jest tak niezwykła i nietuzinkowa, jak założyciel słynnej Akademii Pana Kleksa, Ambroży Kleks. Więc nie jesteśmy zaskoczeni, że takie niesamowite atrakcje dla naszych Małych Europejczyków potrafi po prostu „wyczarować” i sprawić dzieciom niespodziankę, wzbudzić w nich zachwyt i nauczyć czegoś nowego o otaczającym dzieci świecie.
Poznaliśmy więc zwyczaje kur - niezwykle mądrych zwierząt, mieliśmy okazję je pogłaskać, potrzymać na kolanach oraz nakarmić.
Kury dają nam nie tylko pyszne i pożywne jajka, ale również są bardzo ciekawymi zwierzętami.
Czy wiecie, że mają rozwinięte zdolności kognitywne oraz zdolności komunikacyjne. Komunikacja kur, kurczaków, kogutów jest skomplikowana, składająca się z ponad 24 rodzajów odgłosów. Wykazują klasyczne objawy stresu, w tym zwiększoną częstość akcji serca, obniżoną temperaturę oczu, jak również zdenerwowanie, np.: kwoka obserwująca reakcje piskląt.
Rozumieją, co się wokół nich dzieje oraz są przebiegłe i sprytne, jak również zdolne do empatii, wyrażając współczucie innym osobnikom podczas zagrożenia.
Kury domowe są ptakami stadnymi. Wśród całego stada wyróżnić można kilka poszczególnych osobników, które starają się zdominować resztę. Osobniki z grupy dominującej mają pierwszeństwo w dostępie do pokarmu. W wypadku usunięcia niektórych kur lub koguta, w stadzie zachodzi do zakłócenia porządku, który wraca do normy, gdy zostanie ustalona nowa hierarchia dziobania.
Oczywiście nasze dzieci wysłuchały również fascynujących historii o życiu i zwyczajach zwierząt, które codziennie możemy zobaczyć w gospodarstwach wiejskich. Nawet takie „zwykłe” zwierzaczki mogą okazać się niezwykle ciekawe i interesujące.
Współczesna edukacja przedszkolna coraz częściej uwzględnia doświadczenia związane z naturą i zwierzętami. Jednym z najbardziej wartościowych przykładów jest kontakt dzieci ze zwierzętami, który może przynieść wiele korzyści rozwojowych, edukacyjnych i emocjonalnych.
Kontakt z kurami pozwala dzieciom na bezpośrednią obserwację zwierząt oraz ich zwyczajów. Dzieci uczą się, skąd pochodzi jedzenie, jakie są potrzeby zwierząt i jak należy się nimi opiekować. Ma pozytywny wpływ na rozwój emocjonalny dzieci. Wiele badań wskazuje, że interakcje ze zwierzętami pomagają w redukcji stresu, rozwijaniu poczucia bezpieczeństwa i budowaniu pozytywnych relacji. Dzieci uczą się empatii oraz szacunku wobec zwierząt, co przekłada się na ich relacje z innymi ludźmi.
Obserwowanie kur jest doskonałą lekcją biologii i ekologii. Dzieci mogą zobaczyć, jak wygląda cykl życia kury – od jajka po dorosłego osobnika. Mogą także nauczyć się, jak działa proces znoszenia jaj, co jest świetnym wstępem do nauki o produkcji żywności i zależnościach w ekosystemie.
Przebywanie w pobliżu kur angażuje wszystkie zmysły dziecka. Dotyk miękkiego pierza, dźwięki, jakie wydają kury, obserwacja ich zachowań, a nawet zapach otoczenia – wszystko to stymuluje rozwój sensoryczny i zwiększa świadomość otaczającego świata.
O Niepublicznym Żłobku, Przedszkolu i Klasie Zerowej Mały Europejczyk w Elblągu, kierowanym przez Wioletę Stępczyńską, można śmiało powiedzieć, że to jedna z wiodących i najlepiej przygotowanych do działalności pedagogicznej i oświatowej tego typu placówka w Polsce.
Wielomilionowa inwestycja w jeden z najbardziej nowoczesnych obiektów oświatowych w kraju oraz perfekcyjnie zagospodarowany i rozległy park zabaw wysuwają elbląski niepubliczny żłobek i przedszkole na pozycję jednego z najlepszych placówek tego typu w Polsce.
Nowoczesny budynek i cały obszar wokół żłobka i przedszkola został zaprojektowany przez wiodących architektów w Polsce.
Dzieci uwielbiają „Małego Europejczyka” dlatego nie jest niczym dziwnym, że w wielu imprezach organizowanych przez ten elbląski niepubliczny żłobek i przedszkole chętnie uczestniczą nawet jego absolwenci – obecnie uczniowie klas 1,2,3 szkół podstawowych.
Nauczycielkom w „Małym Europejczyku” po prostu chce się pracować i bawić z dziećmi. Warto zaznaczyć, że dzieci żłobkowe mają swoje osobne piętro w trójkondygnacyjnym budynku i w czasie przebywania w obiekcie nie spotykają się z dziećmi przedszkolnymi.
Integracja dzieci w różnym wieku, pod opieką nauczycieli i opiekunów, następuje tylko na terenie parku zabaw, na świeżym powietrzu.
Chcesz zapisać swoje dziecko do żłobka lub przedszkola Mały Europejczyk w Elblągu? Chcesz dać swojemu dziecku wszystko co najlepsze a Jego radość i szczęście oraz wesoły powrót codziennie do żłobka i przedszkola cieszą Ciebie najbardziej?
Niepubliczny Żłobek, Przedszkole i Zerówka Mały Europejczyk w Elblągu
Ul. Dąbrowskiego 33, 82-300 Elbląg
Dyrekcja Przedszkola: Wioleta Stępczyńska
Tel: +48 515 406 883
Otwarte 5 dni w tygodniu od 6:30 do 19:00.
https://www.malyeuropejczyk.elblag.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/malyeuropejczykelblag
Instagram: https://www.instagram.com/maly.europejczyk/