To niezwykłe owady i bardzo potrzebne nam wszystkim i naszej planecie. Czy zdajecie sobie sprawę, że jeśli ich kiedyś zabraknie, życie na Ziemi zamrze? Oprócz niesamowitej roli dla podtrzymania życia na naszej planecie, produkują również pyszny miód. Właśnie te owady – pszczoły były tematem zajęć dzieci z naszego żłobka, przedszkola i klasy zerowej.
Światowy Dzień Pszczół, obchodzony od 2018 r., został ustanowiony przez ONZ z inicjatywy Słowenii. Celem jest podkreślenie znaczenia pszczół dla pozyskiwania żywności i zwrócenie uwagi na zagrożenia dla nich.
Obchody tego dnia są okazją do przypomnienia sobie znaczenia pszczół w środowisku i dla pozyskiwania żywności. To także pretekst do zastanowienia się, co możemy zrobić dla ochrony tych pożytecznych owadów.
Malejąca populacja wielu gatunków owadów zapylających – przede wszystkim pszczół – jest jednym z kluczowych dla bioróżnorodności problemów. Ponad 87 proc. gatunków roślin na świecie jest zapylanych m.in. przez pszczoły. Powodem ich ginięcia jest nieprawidłowe i zbyt częste stosowanie środków ochrony roślin, wywołujące ich zatrucie.
W czasie zbiorów pszczoły świadczą jedną z najważniejszych usług dla ekosystemu, ponieważ zapylają wiele gatunków roślin, także tych, które są pożywieniem dla nas i dla wielu gatunków zwierząt.
Zapylają też rośliny, które są wykorzystywane do celów ozdobnych, leczniczych, kosmetycznych i tekstylnych (np. bawełna, len).
Prowadzone przez pszczoły zapylanie roślin jest jednym z najważniejszych czynników plonotwórczych. Pszczoła miodna, oprócz przyczyniania się do znacznego zwiększenia plonów rolników, wytwarza jednocześnie cenne produkty pszczele, tj. miód, wosk, pierzgę, propolis, mleczko i jad pszczeli.
Chronić pszczoły może każdy z nas
Pamiętajmy jednak, że przyczyniać się do ochrony pszczół może każdy z nas. Najprostsze sposoby ich ochrony to:
Dzieci ze Żłobka, Przedszkola i Klasy Zerowej Mały Europejczyk w Elblągu dowiedziały się o etapach rozwoju pszczół, wiedzą już czym zajmuje się pszczelarz, dowiedziały się w jaki sposób powstaje miód, pracując w parach. Dzieciaczki oczywiście też zjadły kanapki z pysznym miodem, które samodzielnie przygotowały. Pszczoły były również tematem przewodnim naszych prac plastycznych.
To jednak nie wszystko, razem z naszymi Paniami zebraliśmy wspaniałą roślinę - mniszek lekarski, z którego samodzielnie wykonaliśmy pyszny miód! Mamy go w słoiczkach i posłuży nam jako dodatek do naszych potraw.
Miód z mniszka lekarskiego ma działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe oraz antyoksydacyjne. Jest niezastąpiony w schorzeniach układu oddechowego oraz na przeziębienie i grypę. Przyda się więc nam na zimę!
Więcej informacji, zdjęć i filmików ze Żłobka, Przedszkola i Klasy Zerowej Mały Europejczyk w Elblągu znajdziecie na naszym koncie na facebooku: https://www.facebook.com/malyeuropejczykelblag
Tak uczymy w Przedszkolu Mały Europejczyk w Elblągu – nauka przez zabawę i zabawa z nauką. Dzieci chłoną wiedzę podaną im w ciekawy, przystępny sposób. Jeśli również chcesz, aby Twoje dziecko właśnie w taki sposób uczyło się w przedszkolu, koniecznie zapisz je już dziś do Przedszkola Mały Europejczyk w Elblągu.
O Niepublicznym Żłobku, Przedszkolu i Klasie Zerowej Mały Europejczyk w Elblągu, kierowanym przez Wioletę Stępczyńską, można śmiało powiedzieć, że to jedna z wiodących i najlepiej przygotowanych do działalności pedagogicznej i oświatowej tego typu placówka w Polsce.
Wielomilionowa inwestycja w jeden z najbardziej nowoczesnych obiektów oświatowych w kraju oraz perfekcyjnie zagospodarowany i rozległy park zabaw wysuwają elbląski niepubliczny żłobek i przedszkole na pozycję jednego z najlepszych placówek tego typu w Polsce.
Nowoczesny budynek i cały obszar wokół żłobka i przedszkola został zaprojektowany przez wiodących architektów w Polsce.
Dzieci uwielbiają „Małego Europejczyka” dlatego nie jest niczym dziwnym, że w wielu imprezach organizowanych przez ten elbląski niepubliczny żłobek i przedszkole chętnie uczestniczą nawet jego absolwenci – obecnie uczniowie klas 1,2,3 szkół podstawowych.
Nauczycielkom w „Małym Europejczyku” po prostu chce się pracować i bawić z dziećmi. Warto zaznaczyć, że dzieci żłobkowe mają swoje osobne piętro w trójkondygnacyjnym budynku i w czasie przebywania w obiekcie nie spotykają się z dziećmi przedszkolnymi.
Integracja dzieci w różnym wieku, pod opieką nauczycieli i opiekunów, następuje tylko na terenie parku zabaw, na świeżym powietrzu.
Chcesz zapisać swoje dziecko do żłobka, przedszkola lub klasy zerowej Mały Europejczyk w Elblągu? Chcesz dać swojemu dziecku wszystko co najlepsze a Jego radość i szczęście oraz wesoły powrót codziennie do żłobka i przedszkola cieszą Ciebie najbardziej?
Koniecznie skontaktuj się z nami a powiemy Ci jak Twój dzieciaczek może stać się jednym ze wspaniałych Małych Europejczyków.
Niepubliczne Przedszkole i Żłobek Mały Europejczyk w Elblągu
Ul. Dąbrowskiego 33, 82-300 Elbląg
Dyrekcja Przedszkola: Wioleta Stępczyńska
Tel: +48 515 406 883
Otwarte 5 dni w tygodniu od 6:30 do 19:00.
https://www.malyeuropejczyk.elblag.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/malyeuropejczykelblag
Instagram: https://www.instagram.com/maly.europejczyk/